Praca zdalna: czym jest i czy ma w ogóle miejsce bytu?

Spróbuję teraz opisać jak wygląda Twój standardowy dzień pracy. Podejrzewam że wszystko rozpoczyna się od… budzika. Ten przerywa Ci błogi sen, sygnalizując że już najwyższy czas by rozpocząć przygotowania do kolejnego dnia pracy. Tak wiec na początku czeka na Ciebie szybki prysznic, śniadanko i gorąca kawa… lub w odwrotnej kolejności gorąca kawa, śniadanie i prysznic. Następnie ubierasz się w wcześniej przygotowany przez Ciebie strój. Całujesz na do widzenia partnerkę lub partnera, wsiadasz w auto, autobus bądź tramwaj i jedziesz. Czasem zabiera to więcej czasu, a czasem mniej. Mimo to zawsze docierasz na miejsce, do biura, hali produkcyjnej lub jeszcze innego miejsca, gdzie oddajesz się swoim zawodowym obowiązkom.

Tam też spotykasz swoich znajomych z pracy. Jedni Cie denerwują, drudzy rozśmieszają, a bez trzecich nie wyobrażasz sobie życia, przynajmniej w danym zakładzie.  Po odpracowaniu około ośmiu godzin wracasz do domu i przez resztę dnia zajmujesz się swoimi obowiązkami domowymi. Na drugi dzień powtarzasz dokładnie ten sam schemat, i tak w kółko… aż do emerytury. Schemat ten mamy tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze pracy że wydaje się być naturalnym, niemożliwym do pominięcia. Ale czy na pewno, czy nie można wykonywać swoich obowiązków zawodowych w inny sposób, czy dzień pracy mógłby wyglądać inaczej? Ależ oczywiście że tak, poznaj czym jest praca zdalna.

Praca zdalna: definicja.

Sam tym tematem zainteresowałem się stosunkowo niedawno, szukając źródła dochodu które by odciążyło moje poharatane zdrowie oraz pozwoliło zaoszczędzić odrobinę więcej czasu. Chciałbym też dodać iż wszystko co powiem w niniejszym materiale, stanowi moja subiektywną opinię. Próbując znaleźć bądź wymyślić jakąś uniwersalną definicję pracy zdalnej, nie przychodziło mi do głowy nic poza stwierdzeniem że jest to rodzaj pracy, którą można wykonywać… w dowolnym miejscu na ziemi. Jest to praca, którą możesz wykonywać wszędzie. W domu, w kawiarni, w parku, w hotelu lub też całkiem innym miejscu, które uznasz za stosowne. I choć ten scenariusz wydaje się być nieprawdopodobnym, a wizja wykonywanych obowiązków nieefektywna, to wcale tak być nie musi.

Praca jako sposób sprostania potrzebą rynku.

Przeglądając Wikipedię, możemy się dowiedzieć że praca to miara wysiłku włożonego przez człowieka w wytworzenie danego dobra. Jest to też świadoma czynność podejmowana dla realizacji zamierzonego celu. Poprzez działalność pracy człowiek tworzy wartość ekonomiczną w postaci towarów lub usług. Mocno upraszczając rzeczywistość, możemy stwierdzić że praca sama w sobie jest czynnością mającą za zadanie sprostać potrzebą rynku. Te są definiowane za sprawą obecnie panujących potrzeb społeczeństwa, niezależnie od tego czy są sztucznie kreowane czy też nie. Tak więc rynkowa obecność różnych przedsiębiorstw i stanowisk pracy jest zależna głównie od dwóch czynników. Są to potrzeby społeczne oraz możliwości ich spełnienia, jednym słowem technologii. Oczywiście te dwa czynniki również mają na siebie wzajemny wpływ. Póki co, nie widzę potrzeby żebyśmy bardziej się w tą kwestię zagłębiali.

Rewolucje przemysłowe.

Mówiąc o technologii w zestawieniu do pracy, nie sposób nie wspomnieć o rewolucjach przemysłowych. Ponownie zaglądając do Wikipedii, możemy przeczytać iż rewolucja przemysłowa to nic innego jak proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych związany z przejściem od gospodarki opartej na rolnictwie oraz produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej do opierającej się głównie na mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą skalę. Innymi słowy oraz biorąc pod uwagę dalszy rozwój wydarzeń rewolucja przemysłowa to moment, kiedy za sprawą nowo powstałej technologii zmienia się struktura gospodarczo-zawodowa. Jest to moment w którym zmieniają się możliwości rynku i potrzeby rynku, a co za tym idzie, jest to moment rozpoczynający cykl powstawania nowych, dotąd nieznanych lub nieużytkowanych miejsc pracy oraz likwidowania miejsc pracy już istniejących, ale w obliczu nowych okoliczności mniej efektywnych.

Do tej pory mieliśmy do czynienia z trzema takimi rewolucjami. Pierwsza nastąpiła pod koniec XVIII wieku w Anglii, za sprawą powstania mechanicznego krosna tkackiego, był to tak zwany wiek pary. Druga rewolucja przemysłowa miała miejsce na początku XX wieku i została nazwana wiekiem elektryczności. Powstanie w latach 70 XX wieku programowalnych układów logicznych zapoczątkowało trzecią rewolucję, nazwaną wiekiem komputerów. W 2011 roku w Hanowarze podczas trwania międzynarodowych targów technologii, innowacji i automatyki w przemyśle, padło stwierdzenie wedle którego jesteśmy świadkami kreowania się czwartej rewolucji przemysłowej, opartej o Internet i jego rozwój. I tu pojawia się praca zdalna.

Praca zdalna

Rewolucje przemysłowe: dane

Możliwości rynku.

Jak zapewne się domyślasz, Internet to wynalazek który przyczynia się do powstawania zdalnych stanowisk pracy. I mimo jego istnienia warto zadać sobie pytanie, czy rynek posiada już możliwości aby takie stanowiska charakteryzowały się efektywnością? Odpowiedź brzmi: oczywiście. Kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu jedynymi narzędziami mogącymi nam pomóc w prowadzeniu zdalnego stanowiska pracy był fax i telefon. Teraz wraz z rozwojem Internetu i związanych z nim aplikacji posiadamy dużo więcej możliwości. Wykorzystywanie komunikatorów w celu komunikacji w czasie rzeczywistym, wymiana plików i danych za pomocą chmury, zdalna koordynacja listy zadań i udostępnianie ekranu za pomocą rożnych aplikacji to tylko kilka z przykładów umożliwiających prowadzenie zdalnego stanowiska pracy, przykładów które stanowią dla większości mieszkańców globu zwykłe narzędzia codziennego użytku, wykorzystywane głównie w celach rozrywkowych.

Potrzeby rynku.

Struktura Produktu Krajowego Brutto

Faktem jest, że nie każde stanowisko pracy jest odpowiednie do wykonywania go w sposób zdalny. To też może budzić wątpliwości, czy potrzeby rynku odpowiadają powstawaniu takich miejsc pracy. I tutaj także możemy udzielić odpowiedzi twierdzącej. W związku  z rozwojem technologicznym oraz poprawą jakości naszego życia, zwiększyło się we współczesnej gospodarce znaczenie usług. Innymi słowy dbamy więcej o siebie, swoje zdrowie, finanse, bliskich, przyjaciół i środowisko. Ponadto warto pamiętać że żyjemy w erze informacji. Zależy nam na tym, aby wiedzieć jak najwięcej na różnorodne tematy.  Takimi tematami są między innymi wspomniane wcześniej zdrowie, środowisko, finanse lub wydarzenia mające miejsce dookoła. Zapewne przyznasz mi rację, gdy powiem że powstałe z tych dwóch segmentów potrzeby są możliwe do zaspokojenia poprzez zdalne miejsca pracy.

Odsetek pracowników w wybranych branżach, pracujących zdalnie.

Dowodem tej tezy są statystyki przygotowane przez grupę Gallup, wskazujące odsetek pracowników wykonujących swoje obowiązki zawodowe zdalnie w stosunku do branży z której się wywodzą. I tak przoduje w nich branża informatyczna, ale też i informacyjna, rozrywkowa bądź finansowa. Ta sama grupa zbadała także odsetek pracowników ogółem, wyłaniając tych, co wykonują swój zawód zdalnie. Okazuje się że jest to rodzaj pracy, w coraz szybszym tempie zyskujący na popularności.  Warto zauważyć, że o ile wzrost zdalnych stanowisk pracy w przedziale czasowym liczonym od roku 2000 do 2016 wynosił 1,7 punktu procentowego, tak w okresie jednego roku 2016/2017 wynosił już 0,2 punktu procentowego. Tak gwałtowna podwyżka powstawania zdalnych stanowisk pracy jest związana zapewne z rozwijającymi się potrzebami oraz możliwościami obecnymi na rynku. Pragnę dodać iż ów statystyki dotyczą rynku amerykańskiego.

Praca zdalna: podsumowanie.

Podsumowując niniejsze wywody, pragnę potwierdzić że powszechnie znane oraz praktykowane metody zaspokojenia potrzeb rynkowych ulegają stałej ewolucji. Dowodem tego jest praca zdalna i coraz bardziej popularne stanowiska o nią oparte, które w niedalekiej przyszłości zapewne także ewoluują. Jednak póki co jest jeszcze za wcześnie by odpowiedzieć na pytanie w którym kierunku finalnie ta ewolucja się potoczy, oraz czym się zakończy i czy w ogóle się zakończy.

Napisz mi w komentarzu jakie Ty masz zdanie na temat tego typu charakteru pracy. Być może pominąłem jakiś ważny czynnik, o którym warto byłoby wspomnieć. Nazywam się Robert Ruszkiewicz i pragnę życzyć Ci wszystkiego co najlepsze, zbudujmy razem imperium!

Artykuł w wersji video:

Źródła:

“Remote; pracuj zdalnie, biuro jest zbędne” Fried, Hansson;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_(…)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewoluc…

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czwarta…

https://www.distantworkers.com/2018/0…

https://qz.com/work/1392302/more-than…

Zostaw komentarz

Dołącz do mnie w Social Mediach!

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram

Serwis workinhome.pl jest platformą skierowaną zarówno do osób fizycznych poszukujących pracy wykonywanej przez internet lub chałupniczej, oraz pracodawców poszukujących osób chętnych podjąć zatrudnienie o wyżej wspomnianym charakterze.

U NAS ZAPŁACISZ ZA POMOCĄ:

Kontakt

Work In Home
e-mail: robert@workinhome.pl
telefon: +48 725 676 658