Praca zdalna: 5 głównych zalet jej praktykowania.

Obecna w naszym życiu i stale się rozwijająca technologia oraz zmieniające się potrzeby społeczne sprzyjają powstawaniu zdalnych miejsc pracy. Oczywiście są to stanowiska wykorzystywane głównie do zawodów opartych na pracy umysłowej. Dobrym tego przykładem jest programowanie lub projektowanie. Łatwo zauważyć,  iż ów praca w dzisiejszych czasach cieszy się wysokim zainteresowaniem oraz dochodowością. Mimo sprzyjających okoliczności i możliwości, świadczenie bądź zlecanie wspomnianych usług za sprawą zdalnego stanowiska pracy ciągle spotyka się z oporem i sceptycyzmem. Przyzwyczajeni do tradycyjnego modelu pracy postrzegamy zdalne stanowisko jako chwilową modę oraz nieefektywny badziew. Takie podejście niewątpliwie przeszkadza w ujrzeniu korzyści jakie niesie ze sobą praca zdalna, korzyści którym jest poświęcony niniejszy materiał.

Kreowanie własnej strefy produktywności.

Pozwól że na samym początku opowiem Ci jak wyglądała moja praca w pierwszym zakładzie. Była to hurtownia spożywcza, gdzie piastowałem stanowisko pracownika biura obsługi klienta. W biurze byłem już około godziny siódmej rano. Zapach kawy o poranku oraz widok wschodu słońca podziwiany zza wielkich biurowych okien były dla mnie czymś nadzwyczajnie pięknym. Niestety ów piękno każdego dnia po godzinie ósmej było poniewierane i zadeptywane przez miliard dzwoniących dookoła telefonów, wbiegających co chwilę przedstawicieli handlowych, kierowców, sprzątaczki, kierowników oraz na cały głos ryczące radio ze stale powtarzającymi się utworami.

Po dwóch, trzech godzinach wspomnianego chaosu czułem się zmęczony. To powodowało zmniejszanie się mojej efektywności oraz narastającą w mej głowie frustrację i furię. Znasz to uczucie, prawda? Dodajmy do tego jeszcze kumpli gawędziarzy i jawi nam się obraz dobrze znanego i niekoniecznie lubianego miejsca wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Zdalne stanowisko pracy ma taką przewagę nad tradycyjny biurem, że można je w prawie każdym aspekcie dostosować do własnych potrzeb intelektualno-fizycznych.

Ty najlepiej wiesz jakich warunków Ci potrzeba, abyś w efektywny i pozwalający czuć satysfakcję oraz zadowolenie sposób wykonywał swoją pracę. Za sprawą zdalnego stanowiska pracy możesz stworzyć własną strefę produktywności, dzięki której będziesz pracować efektywnie ale też i komfortowo. Oczywiście nie obejdzie się bez problemów. Jak na przykład głośno zachowujące się dzieci lub inne zagłuszacze spokoju. Jednak w warunkach pracy zdalnej masz większe możliwości ich eliminacji, niż w z góry narzuconym biurze i środowisku.

Praca z dowolnego miejsca na ziemi.

Pomyśl, nie byłoby wspaniale wykonywać swoje obowiązki zawodowe jednego dnia patrząc na górski krajobraz dzielnie pnących się do niebios tatr, a drugiego zażywając kąpieli słonecznych w kurorcie nad polskim morzem? Czy nie uczyniłoby to Twojego życia ciekawszym? Czy nie czułbyś lub czułabyś wtedy większej motywacji do wykonywania swoich obowiązków? Praca zdalna umożliwia realizację wspomnianych scenariuszy. Jej głównym aspektem jest to, że można ją wykonywać w niemal dowolnym miejscu na ziemi. I jeżeli wspomniane podróże nie wpłynęłyby negatywnie na Twoją sytuację finansową, rodzinną oraz koncentrację, to za sprawą pracy zdalnej mógłbyś, mogłabyś zapomnieć o wizji wiążącego Cię biura i czternastodniowych urlopach.

Pracując zdalnie masz za zadanie wykonywać na czas i w sposób efektywny powierzone Tobie obowiązki, niezależnie od tego gdzie jesteś. Teraz możesz zadać mi pytanie czy taka praca faktycznie może być efektywna? Moim zdaniem to zależy indywidualnie od człowieka, jego umiejętności adaptacji i koncentracji w różnych warunkach oraz specyfiki wykonywanego zawodu. W moim przypadku nie ma z tym żadnych problemów. Serwis workinhome.pl wykonałem prawie w całości przebywając na wakacjach w Anglii. Treści do kursów edukacyjnych, których jestem autorem edytowałem również będąc na wakacjach w Anglii. Za sprawą serwisu ArsLege i systemu zdalnego wypełniania testów, do egzaminów na maklera papierów wartościowych przygotowywałem się spędzając wakacje nad polskim morzem. Treści do kampanii marketingowej stworzonego przeze mnie portalu edukacji finansowej robertruszkiewicz.pl przygotowywałem w hotelu w Warszawie, spędzając tam urlop.

Oszczędzanie czasu.

Pozwól iż opowiem Ci jeszcze jedną historię, związaną z moją pracą we wspomnianej hurtowni. Znajdowała się ona dość daleko mojego miejsca zamieszkania, dlatego dojeżdżałem tam specjalnym busem. Jego specjalność polegała na tym iż przeznaczonym do przewozu osób niepełnosprawnych. Ten zawożąc dzieci do szkoły przejeżdżał tuż obok mojego zakładu pracy. Przyjazd do pracy zajmował około 20 minut, jeżeli jednak chodzi o powrót do domu, to sytuacja diametralnie się zmieniała. Po wypracowanym przez siebie dniu, jeszcze około godziny musiałem czekać w portierni na wspomnianego busa. Gdy już do niego wsiadałem, w środku było pełno dzieci. Te miały przede mną pierwszeństwo i to one były odwożone do domu jako pierwsze. Tak więc moja droga powrotna wydłużyła się trwając około czterdziestu- czterdziestupięciu minut. Co zatem następuje, prawie 2 godziny zajmował mi powrót do domu. Znasz to?

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w małym mieście to zapewne nie. Jeśli jednak mieszkasz i pracujesz w dużym mieście lub Twój zakład pracy jest  sporo oddalony od Twojego miejsca zamieszkania to i owszem. Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem, to pomyśl ile czasu tracisz w jego wnętrzu stojąc w korkach. Jest to czasu który mógłbyś spędzić z rodziną lub oddając się swoim pasją. Jeżeli zaś jeździsz komunikacją miejską, to pomyśl ile tracisz sił na przemieszczanie się w ciągłym uścisku i gwarze.

Według badan opublikowanych za sprawa serwisu slate.com dojazdy do pracy odbierają Ci nie tylko czas i siły ale również i zdrowie. Wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem otyłości, powodują bezsenność, wywołują stres, ból szyi i pleców, podnoszą ciśnienie krwi i przyczyniają się do powstawania chorób serca. Wedle tegoż samego serwisu są także przyczyną rozwodów. Jak zapewne się domyślasz wykonywanie swojej pracy w sposób zdalny jest pozbawione tych wad. Wstajesz rano, bierzesz do rąk laptopa, bądź inne narzędzie pracy i działasz, tak po prostu.

Oszczędzanie pieniędzy.

Kalkulator pracy zdalnej umieszczony na stronie govloop.com pokazuje , że w Stanach Zjednoczonych roczne oszczędności z tytułu ograniczenia dojazdów do pracy, które w jedną stronę wynoszą około 15 kilometrów i tym samym 20 minut jazdy, mogą sięgać nawet sumy liczącej około 7 tysięcy dolarów. Dodając do tego jeszcze pieniądze przeznaczone na rożne fastfoody, przekąski, gadżety i inne umilacze czasu może wyjść całkiem ciekawa sumka. A jeżeli chodzi o pracodawców, to im także opłaca się wdrożenie zdalnego systemu pracy. Dowodem tego jest raport opublikowany przez IBM. W roku 1995 te zmniejszyło zapotrzebowanie na przestrzeń biurowa o ponad 7 milionów metrów kwadratowych. Z tego ponad 5 milionów metrów zostało wystawionych na sprzedaż, dzięki czemu firma zarobiła prawie 2 miliardy dolarów. Pozostała część została przeznaczona do wynajmu, przez co firma osiągnęła łączny dochód bliski miliarda dolarów. Myślę że w tej kwestii nie muszę już niczego dodawać.

Pozyskiwanie talentów.

Ostatnia zaleta w całości dotyczy pracodawców. Wyobraź sobie drogi przedsiębiorco, że potrzebny jest Ci do prowadzenia Twojej działalności grafik komputerowy. Niestety w miejscowości w której założyłeś siedzibę swojej firmy nie ma żadnego grafika, a ta znajduje się zbyt daleko aby ktokolwiek zgodził się do niej dojeżdżać. I co teraz? Czyżbyś miał zrezygnować ze swoich marzeń i zamknąć firmę? Oczywiście że nie! Praca zdalna pozwala na to, byś zatrudniał ludzi najlepszych z najlepszych, niezależnie od tego gdzie na co dzień żyją. Dzięki komunikatorom typu Skype lub messanger możesz mieć z nimi stały kontakt, umożliwiający swobodną wymianę informacji. Dzięki chmurze możesz się z nimi wymieniać różnorakimi plikami, od layout’ów zaczynając, a kończąc na gotowych projektach. Stanowiska pracy zdalnej przekraczają wszelkie granice nie szkodząc przy tym efektywności wykonywanej pracy.

Praca zdalna: podsumowanie.

Mam nadzieję że przedstawione przeze mnie argumenty przyczyniły się do tego iż praca zdalna zostanie postrzegana przez Ciebie jako atrakcyjniejsza. Oczywiście to nie jest też tak, że nie posiada ona żadnych wad oraz nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami. Owszem wiąże się, ale o tym opowiem Ci w kolejnych materiałach.

Artykuł w formie video:

Zostaw komentarz

Dołącz do mnie w Social Mediach!

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram

Serwis workinhome.pl jest platformą skierowaną zarówno do osób fizycznych poszukujących pracy wykonywanej przez internet lub chałupniczej, oraz pracodawców poszukujących osób chętnych podjąć zatrudnienie o wyżej wspomnianym charakterze.

U NAS ZAPŁACISZ ZA POMOCĄ:

Kontakt

Work In Home
e-mail: robert@workinhome.pl
telefon: +48 725 676 658